Diastáza – fenomén dnešní doby.
Od roku 2013 se této problematice věnuji.
Na uzavřených kurzech (lekcích navazujících na sebe) učím cviky, které diastázu stahují (nejen s vlivem na diastázu, ale na celé tělo po porodu – i když byl porod třeba před 20ti lety) a snažím se tím „světu“ dokázat, že to jde bez abdominoplastiky, že jde mít tělo jako před 1.těhotenstvím, že není třeba cvičit náročné cviky na břicho, aby bylo zase ploché. Snažím se vysvětlit, že cviky z fitness jako je Prkno (Plnak), sedy lehy, skracovačky, cviky na „spodní část břicha“ nefungují natolik, že to pro břicho po těhotenství a porodu může znamenat horší stav.
Hodně lidí mi píše, ať natočím videa s cviky. Ať udělám on-line kurz. Tak jsem v průběhu 2.těhotenství, kdy tyto „prosby“ byly nejaktivnější, natočila video – Jak cvičit na diastázu. Trochu sarkastickým způsobem jsem se tím snažila ukázat, proč to nejde. Proč to nemá smysl.
Ve studijních materiálech jsem se dočetla, že během těhotenství vzniká u 30% žen rozestup břišních svalů. Jelikož už se nějakou dobu věnuji maminkám a vhodným cvičením po porodu, které jim na doma předávám, jsem si všimla, že 30% mi nesedí.
Já přímo s 30% nesouhlasím. Spíš bych řekla, můj osobní názor, že pouze těch 30% maminek, nemá rozestup břišních svalů po porodu. Ale to jsou pouze mé domněnky. Jelikož, z těch všech maminek, které jsem měla tu čest poznat, neměla rozestup břišních svalů jedna. Je ale pravda, že mě vyhledávají hlavně maminky s diastázou, s bolestí beder, s inkontinencí, s nefunkčním pánevním dnem, s vyvaleným pupikem a s dalšími problémy s těhotenstvím a porodem spojenými. A tak tyto počty nechám raději příslušným odborníkům.
Co je to diastáza?
– Je to rozestup přímých břišních svalů
– Vlivem rostoucího bříška se rozpínají přímé břišní svaly, které jsou podélně spojeny pružnou blánou – Linea Alba
– Po porodu se může stát, že tyto dvě poloviny nebudou schopny se k sobě vrátit na doraz a zůstane tam rozestup mezi přímými břišními svaly = diastáza. Je ale pravda, že po porodu zatažení diastázy pomáhají hormony, tudíž tu šance na stažení jsou celkem velké, pokud nebyla diastáza ještě před otěhotněním a nebo pokud se začnou příliš brzy namáhat přímé břišní svaly – sedy lehy, vstávání z lehu na přímo, tímto se stažení diastázy vlivem hormonů téměř zastavuje.
Malovala Kristýna Maňáková (moc ti děkuji)
Jak zjistím, zda mám diastázu?
– V leže na zádech, skrčíte nohy, jemně zamáčknete tak na 0,5cm prsty nad pupíkem, zvednete pomalinku hlavu a ramena nahoru od země
– Po okrajích prstů byste měly cítit jakési tvrdší okraje (okraje přímého břišního svalu) a pod prsty byste měly cítit měkkost
– Může být široká až 10 – 13 cm, to tam dáte pak i 3 prsty (v úhlu – dlaň k čelu), může být třeba jen nad pupíkem, nebo jen pod pupíkem, či obojí
– Může se vám při zvednutí hlavy a ramen od podložky vytvořit na břiše jakoby stříška i tak vizuálně vypadá diastáze, či naopak tam může být prohlubeň
– Viz. dole mé VIDEO – jak nahmatat diastázu
Jak to, že někdo ji má a někdo ne?
– Ve stručnosti: někomu se diastáza nestáhne už od miminka, někdo ji tedy prostě má už před otěhotněním, též závisí na pružnosti přímých břišních svalů, které v časté pozici sezení, přetěžování přímého břišního svalu (např.sedy lehy a velké nároky na čtverečky), ztrácejí svou pružnost.
– Bez stručnosti: Hlavní viník je nejhlubší sval břišní Trasnversus Abdominis – příčný sval břišní (viz obrázek), který se aktivuje, pro svou funkčnost, a teď pozor, v prvních 3 měsících našeho života. A aby se tento sval aktivoval a uměl fungovat, je třeba v prvních 3 měsících hodně ležet na zádech i břiše na rovné ploše (postýlky, podložky na zemi, pérovací kočárky). Z toho tedy vyplývá, že ten kdo jako malinké miminko často ležel na rovné ploše, má aktivní trasversus a tím pádem i „dlouhé -přužné“ přímé břišní svaly, nebude mít tedy sklony k diastáze. Naopak ten, co jako miminko ve svých prvních 3 měsících byl často nošen či vozen v autosedačkách, nemohl se mu transversus správně aktivovat a délka jeho přímých břišních svalů, je stále v ohnuté sedavé pozici, je velmi pravděpodobné že se tyto přímé břišní svaly rozjedou od sebe, aby si sice udržely svou délku, ale ztratily tak pružnost. A ten právě má dispozice k diastáze. Jako já.
– Pak maminky, které po porodu nic o rozestupu netušily (což se nedá nikomu zazlívat, informovanost je bohužel v tomto případě chudší, ale pracuju na tom), a aniž by si zkontrolovaly, zda ho mají či ne se pustily do cvičení přímých břišních svalů. Klidně to mohly být ty maminky, kterým by se do 2 měsíců po porodu sama diastáza stáhla, klidně to mohly být ty maminky, které začaly až po 6 měsících a bohužel měly diastázu stále. Jelikož cvičení sedů lehů a všech dalších cviků na přímé břišní svaly, fixují diastázu (rozestup). Takže není pravda, že můžete cvičit cokoliv po šestinedělí, či cokoliv po 3 až 6 měsících po porodu.
Moje amatérská malba z pohledu ze shora v části břicha nad pupíkem:
Co s diastázou hrozí?
– Estetický problém – Nejčastěji začnou maminky řešit své bříška, když je mají stále vypouklá, či ráno jsou plošší a během dne se dostanou i na pocit, že vypadají jako v 5.měsíci těhotenství, pak začnou googlit a v pár případech si vygooglý správnou odpověď – že mají rozestup přímých břišních svalů a neaktivní transversus abdominis (nejhlubší sval břišní)
– Opakující se kýly – nebrat na lehkou váhu, mít kýlu v rozestupu není žádná sranda, je to v některých případech i život ohrožující
– Bolesti v bederní či křížové oblasti zad – když si představíte, že jsou tedy vaše přímé břišní svaly od sebe a váš transversus abdominis není aktivní, tím pádem vaše páteř z vnitřní strany v oblasti rozestupu nemá oporu, a tím, že je to z pohledu ze zadní strany bederní oblast zad, bolí bedra, jelikož se páteř může pomalinku měnit na hyperlordózu, tím, že se nemá zevnitř o co opřít
– V nejhorších případech to končí vyhřezlou ploténkou
– zhoršující se držení těla
Jak se diastázy zbavím?
– Aktivací toto nejhlubšího břišního svalu – příčný sval břišní – transversus abdominis
– Už 5 let necvičím žádné sedy lehy – moje historie o cvičení na břicho ZDE
– Cvičím CORE a né sedy lehy ZDE
– Jak jsem cvičila po porodu ZDE
Úryvek z: U kávy o diastáze:
Proč se o diastáze tak málo mluví? Proč mi neřekl gynekolog, že mám diastázu? Proč mi doporučili na diastázu cvičit sedy lehy? Proč mi o diastáze neřekli nic v porodnici? ….. a další…. Tyto otázky patří mezi ty smutnější… je to vážně velká škoda. Když každá máma po porodu je tak děsně zapálená do toho, vrátit si své tělo zpět, vyhledá si na netu nějaké info (většinou si vygooglí nějakou 30denní výzvu s někým, kdo ani není po porodu) a rozjede bezhlavě obrovský výdej energie nad něčím, co nakonec nevede k tomu, co si dala za cíl. Je to jedna z těch věcí, která mě nejvíc štve. Vím moc dobře, jak jsou maminy ochotné na sobě dřít, ve dne v noci, a pak mi píšou o několik měsíců později, když jejich úsilí nikam nevedlo, že jsou úplně ztracené, že mají asi diastázu o které nevěděly a že kdyby o ní věděly, určitě by neležely v planku, nebo nemakaly všechny možné druhy cviků na břicho. Ušetřily by si energii, možná by se jim nakonec ta diastáza zavřela sama, kdyby do toho neskočily moc brzy, možná ne a pak by přišly a šlo by to raz dva… Ale ty z vás, který s tímto příběhem prošly – nebuďte na sebe naštvaný, vaše vina to vůbec není. To jen informovanost o diastáze je opravdu velmi velmi slabá a převahuje na netu spousta nesmyslů a někteří ji prostě jen neberou jako důležitou část těla, která by se měla vyřešit… Ale nikdy není pozdě. 🙂 Dopila jsme kávu a vracím se zpět do práce. 🙂
takhle to velmi často u mě vypadá. Na kávu chodím sama už 2 roky. 🙂
Jak to na diastázu nefunguje v 7 bodech (z mého FB – https://www.facebook.com/ivafis/ ):
Dnes jsem nechala syna spát ve školce a chtěla po práci v kavárně napsat článek o té úžasné, opomíjené, záhadné, tajemné diastáze po porodu…… těch myšlenek je tolik, že by článek by nesmírně dlouhý. Tak jsme sespala ty „nejlepší rady“ na diastázu ….. Jelikož dost často kroutím hlavou s čím holky od Dr. či fyzio přijdou (nechci házet všechny do jednoho pytle, jsou to prostě tu a tam případy) a zároveň je u mě velký úspěch, že z toho již neupadám do depresí. 🙂
„Nejlepší (ne)rady“ některých odborníků, kamarádek a dalších, na to, jak stáhnout diastázu:
- „Objednám Vás na plastiku na chirurgii“ – opravdu nejčastější, nevhodné doporučení. Ještě třeba „ideálně“ když je maminka třeba 2 měsíce po porodu, šup s ní na sál, to že se jí diastáza sama ještě může stáhnout, to je jedno. To, že nemůže zvedat své miminko skoro 2 měsíce, to je jedno. To, že teď kojí, to je jedno. To, že plánuje ještě další těhotenství, to je jedno. … 🙁 uff…
- Na diastázu cvičte sedy lehy – woooow….. to je ta nejsmutnější špatná rada, která se ke mě kdy dostala.
- Držte v prkně (planku, vzporu) – to je velmi časté nevhodné doporučení snad od všech možných odborníků počínaje lékařem, fyzio., trenérem, kamarádkou, internetem, až po zubaře, maminku po porodu, co je s vámi na pokoji v porodnici (opět ale nemyslím všechny na světě). Pravděpodobně velké bůůům s prknem bylo opravdu tak velké, že zasáhlo internetem celý svět. Kdyby to ale fungovalo, celý svět by měl krásné ploché břicho bez diastázy, kýly a bolesti zad, či výhřezu ploténky. ÓÓÓ to by byla paráda.
- V leže na zádech zvedněte obě nohy a tlačte do kolen – ono by to nebylo zas tak zlý, kdyby tam nebyla ta diastáza
- Cvičte šikmé břišní – to patří mezi nejméně závadné rady, kdyby to ale někdo uměl více té mamince objasnit, když jí to doporučí, každá doma vygooglí všechno na šikmé břišní a nakonec dělá téměř sed leh, téměř vzpor (jen na šikmo), a podobně.
- Noste stahovací pás – rada dobrá jedině v 1.týdnu po porodu a to jen na pár hodin. Bohužel jinak dělá stahovací pás s břichem a svaly přesný opak. Proč by měly svaly pracovat, když je na místě drží pás? Jak vypadá noha, když se jí sundá sádra? Je snad plná síli a svalů, nebo svaly usly?
- Mezi mé nejoblíbenější patří věty maminek: „Mě ale nikdo nic neřekl“ ….. to je pro mě vždy to nejlepší, pač lepší než poradit blbě, je neporadit nic a to beru jako to nejlepší co se mohlo stát, protože pak maminka pátrá sama a hledá a hledá a ona najde